Bucureşti/München. Produsele atractive, volumele mari
de comenzi şi disciplina strictă a costurilor au asigurat pentru BMW
Group un început de an conform planului. Producătorul premium din
München şi-a continuat creşterea dinamică a producţiei de automobile
electrice (BEV) într-un mediu volatil şi competitiv, oferind în
acelaşi timp o profitabilitate la limita superioară a
intervalului-ţintă pentru 2025 în segmentul Auto. Astfel, BMW Group a
confirmat încă o dată viabilitatea pe termen lung a strategiei sale de
deschidere tehnologică.
În primul trimestru al anului, BMW Group a livrat clienţilor
586.117 automobile (-1,4%). Peste un sfert dintre
acestea au fost electrificate, BEV şi PHEV (+26,9%),
automobilele electrice înregistrând din nou o creştere semnificativă a
vânzărilor de +32,4%. Marja EBIT în segmentul Auto –
unul dintre indicatorii-cheie de profit ai companiei – s-a situat la
6,9%, plasând-o la limita superioară a intervalului
ţintă de 5-7% pentru anul respectiv.
“Cu cât mediul este mai dificil, cu atât este mai important să
avem produse convingătoare, o strategie consecventă şi un grad ridicat
de flexibilitate. Abordarea noastră deschisă faţă de tehnologie rămâne
un factor-cheie de succes: cu modelele noastre tinere şi extrem de
atractive şi cu gama noastră largă de sisteme de propulsie, suntem
capabili să îndeplinim diversele nevoi ale clienţilor din întreaga
lume. Acest lucru ne permite să obţinem rezultate solide şi să ne
menţinem pe drumul cel bun pentru a ne îndeplini obiectivele
ambiţioase pentru întregul an”, a declarat Oliver Zipse,
preşedintele Consiliului de Administraţie al BMW AG.
“Cu NEUE KLASSE, aducem pe şosele cel mai mare proiect viitor al
nostru: ne extindem oferta electrică şi implementăm clustere
tehnologice viitoare şi noul limbaj de design în întregul nostru
portofoliu de modele. Acest lucru va ridica nivelul de inovaţie al
automobilelor noastre pentru toate tipurile de sisteme de propulsie la
un nivel complet nou – stabilind în acelaşi timp cursul pentru o
creştere profitabilă şi un succes durabil.”
Creştere semnificativă a livrărilor de automobile electrice
În ciuda concurenţei persistente şi puternice din China, livrările
globale ale companiei au rămas în mare parte în aceeaşi linie cu anul
precedent (-1,4%). În primele trei luni, BMW Group a înregistrat o
creştere pe pieţele-cheie din Europa (+6,2%) şi SUA (+4,0%).
În primul trimestru al anului 2025, marca BMW a
livrat un total de 520.121 de automobile către
clienţii din întreaga lume, depăşind volumul anului precedent în toate
regiunile, cu excepţia Chinei. Cea mai puternică creştere a fost
înregistrată de noile modele BMW Seria 5 (+35,8%), precum şi de
variantele BMW X1 şi X2 (+31,8%).
Marca BMW M a înregistrat o creştere solidă a
vânzărilor de 5,0% în primul trimestru, livrând clienţilor un total de
50.500 de automobile. Principalii vectori de creştere
au fost modelele de înaltă performanţă BMW M3 şi M3 Touring, precum şi
BMW M5 şi BMW M5 Touring, care au înregistrat o cerere mare în toate regiunile.
Marca MINI, care şi-a actualizat întreaga gamă de
produse în cursul anului trecut, a vândut 64.615
unităţi la nivel mondial – o creştere de 4,1%. Marca
Rolls-Royce a livrat 1.381 de unităţi către
clienţi în perioada ianuarie-martie (-9,4%).
Automobilele electrice ale mărcilor BMW, MINI şi
Rolls-Royce au raportat o creştere semnificativă, cu
109.513 livrări la nivel mondial (+32,4%). BMW iX1 a
fost cel mai de succes model BEV al mărcii, în timp ce BMW i4 a
reprezentat jumătate din totalul livrărilor BMW Seria 4.
Vânzările de automobile electrice au înregistrat cea mai puternică
creştere în Europa (+64,2%). Noile modele de la marca MINI au
contribuit major la această creştere: marca premium urbană a livrat un
total de 22.794 de automobile electrice, atingând o
cotă BEV de 35,3%.
BMW Group oferă în prezent cel puţin un model cu sistem de propulsie
electrificat în fiecare clasă de automobile. Livrările totale de
automobile electrificate (BEV şi PHEV) au crescut, de asemenea,
semnificativ în primele trei luni ale anului, ajungând la
157.487 de automobile (2024: 122.582 / +28,5%).
BMW Group îşi implementează cu succes planul strategic de extindere a
mobilităţii electrice. În plus, va atinge două repere semnificative în
materie de vânzări: în primul rând, livrarea a 1,5 milioane de
automobile premium electrice de la lansarea pe piaţă a BMW i3 în 2013;
şi în al doilea rând, un total de trei milioane de maşini
electrificate de atunci.
Marja EBT a companiei la 9,2%
Veniturile companiei în primul trimestru au totalizat
33,758 miliarde de euro (2024: 36,614 miliarde € /
-7,8%; ajustat în funcţie de valută: -8,7%). Aşa cum s-a anunţat
anterior, BMW Group a beneficiat de o reducere moderată a
cheltuielilor administrative şi de vânzări. Comparativ cu anul
precedent, veniturile din vânzări au scăzut în special pe piaţa
chineză extrem de competitivă, aşa cum era anticipat.
Între ianuarie şi martie, BMW Group a raportat un profit brut
(EBT) de 3,113 miliarde de euro (2024: 4,162
miliarde € / -25,2%).
Marja EBT pentru această perioadă a fost de
9,2% (2024: 11,4%). Profitul net al
companiei pentru primul trimestru a totalizat 2,173
miliarde de euro (2024: 2,951 miliarde € / -26,4%).
Marja EBIT pentru segmentul Auto la limita superioară a
previziunilor pentru întregul an Segmentul Auto a obţinut
venituri de 29,211 miliarde de euro (2024: 30,939
miliarde € / -5,6%).
Tarifele antisubvenţie pentru automobilele electrice produse
în China, introduse de Comisia Europeană
în octombrie, au crescut costul vânzărilor, creând un obstacol de
câteva sute de milioane de euro, conform previziunilor.
Profitul anterior rezultatului financiar (EBIT)
pentru primul trimestru a totalizat 2,024 miliarde de
euro (2024: 2,710 miliarde € / -25,3%). Marja
EBIT a fost de 6,9% (2024: 8,8%) şi, prin
urmare, s-a situat la limita superioară a intervalului ţintă de 5-7%
pentru întregul an. Excluzând deprecierea şi amortizarea din
alocarea preţului de achiziţie BBA, marja EBIT pentru
primul trimestru a fost de 8,1%.
BMW Group valorifică sistematic inovaţiile, concentrându-se pe
tehnologii eficiente şi cu emisii reduse, precum şi pe electrificarea
şi digitalizarea suplimentară atât a gamei de produse, cât şi a companiei.
Pe baza performanţei sale operaţionale actuale, BMW Group a alocat
1,984 de miliarde de euro (2024: 1,974 miliarde € /
+0,5%) pentru cercetare şi dezvoltare în primul
trimestru, sumă concentrată pe electrificarea şi digitalizarea flotei
de automobile pentru toate seriile de modele.
De asemenea, compania a suportat cheltuieli de cercetare şi
dezvoltare în principal pentru viitoarele modele din NEUE KLASSE, cum
ar fi BMW iX3 şi modelele succesoare ale BMW X5 şi BMW X7.
“BMW Group reprezintă creşterea pe termen lung, crearea de
valoare durabilă şi fiabilitatea continuă pentru părţile interesate.
Performanţa financiară stabilă şi gestionarea eficientă a costurilor
au caracterizat primul trimestru, în ciuda mediului dificil. Rămânem
concentraţi pe îmbunătăţirea eficienţei noastre şi optimizarea
structurilor noastre de costuri”, a declarat Walter Mertl,
membru al Consiliului de Administraţie al BMW AG, responsabil pentru
Finanţe, la conferinţa trimestrială de la München.
“Digitalizarea şi inteligenţa artificială contribuie la acest
lucru. Inovaţia şi beneficiile pentru afaceri merg mână în mână pentru
noi. De asemenea, valorificăm flexibilitatea dovedită a reţelei
noastre pentru a aborda provocările geopolitice actuale.”
Cash flow disponibil al segmentului Auto de 413 milioane de euro
Cash flow disponibil al segmentului Auto s-a ridicat
la 413 milioane de euro în primul trimestru al anului 2025 (2024:
1,283 miliarde €). Scăderea faţă de anul precedent a fost cauzată în
principal de profitul brut mai mic, provizioane aşteptate mai mari şi
ieşirilor de cash crescute din cheltuielile de capital aferente la 31
decembrie 2024, în valoare de 964 milioane de euro.
În schimb, creşterea sezonieră tipică, dar semnificativ mai mică, a
stocurilor faţă de anul precedent a dus la o modificare a capitalului
circulant de 65 de milioane de euro (2024: -1,189 miliarde €).
În perioada ianuarie-martie, cheltuielile de capital
au totalizat 1,202 miliarde de euro (2024: 1,323
miliarde € / -9,1%). Raportul cheltuielilor de
capital a fost de 3,6% (2024: 3,6%).
BMW Group vizează în continuare un cash flow disponibil de
peste 5 miliarde de euro în segmentul Auto pentru întregul an.
Performanţă robustă în segmentul Financial Services
BMW Group Financial Services a beneficiat de o
activitate dinamică de leasing în primul trimestru al anului,
contractele noi fiind în creştere cu 12,7%. Per total, totalul
afacerilor retail noi a scăzut uşor, comparativ cu anul precedent,
fiind încheiate 402.811 contracte noi (-4,6%). Activitatea de
finanţare şi leasing pentru automobile noi a rămas la nivelul anului
precedent. În afara Chinei, afacerile noi au fost stabile la un nivel ridicat.
Volumul afacerilor noi a crescut uşor, determinat de
volume mai mari de finanţare per vehicul în toate contractele de
finanţare şi leasing cu clienţii retail, ajungând la 15,988
miliarde de euro (2024: 15,620 miliarde € / +2,4%).
Procentul de automobile noi BMW Group în leasing sau finanţate de
segmentul Financial Services a ajuns la 43,0% la sfârşitul primului
trimestru (2024: 41,8% / +1,2 puncte procentuale). În perioada de trei
luni, segmentul a raportat un profit brut de 650 de milioane
de euro (2024: 730 milioane € / -11,0%). În special,
veniturile mai mici din revânzarea automobilelor ajunse la sfârşitul
contractului de leasing au dus la o scădere a profitului faţă de anul
precedent, deoarece numărul automobilelor ajunse la final de leasing a
fost mai mic decât în anul precedent. În perioada de raportare, rata
creidtelor neperformante a rămas la un nivel scăzut de 0,23% pe
întregul portofoliu de credite (2024: 0,21%).
BMW Motorrad are o marjă EBT de 9,4%
În acest an, până la sfârşitul lunii martie, BMW Motorrad a livrat
clienţilor 44.609 motociclete şi scutere (2024:
46.434; -3,9%). Marja EBIT a segmentului de
9,4% (2024: 12,2%) a fost peste intervalul ţintă de
5,5-7,5% pentru anul respectiv.
BMW AG continuă programul de răscumpărare de acţiuni
În urma autorizaţiei acordate de Adunarea Generală Anuală a BMW AG la
11 mai 2022, compania a achiziţionat acţiuni proprii. Acţiunile din
programul iniţial de răscumpărare au fost deja retrase.
La 31 martie 2025, BMW AG deţine 22.317.345 de acţiuni proprii din
cel de-al doilea program de răscumpărare, corespunzând unei sume
nominale de 22.317.345 de euro. Pe baza autorizaţiei acordate la
Adunarea Generală Anuală din 11 mai 2022, la data de 31 martie 2025,
BMW AG achiziţionase acţiuni echivalente cu 7,27% din capitalul social.
BMW Group confirmă previziunile pentru întregul an
Fondul Monetar Internaţional (FMI) şi-a revizuit în scădere
previziunile privind creşterea economică globală la 2,8% în aprilie
2025: conflictele comerciale actuale şi potenţiala creştere a
inflaţiei asociate, precum şi incertitudinea în rândul companiilor şi
consumatorilor ar putea afecta creşterea globală. Conform
previziunilor la nivel de industrie, este probabil ca pieţele auto
globale să înregistreze o uşoară creştere.
BMW Group se aşteaptă ca nivelul cererii să crească pe multe pieţe în
2025, impulsionată de o inflaţie stabilizată şi de reduceri moderate
suplimentare ale ratelor dobânzilor. În SUA, tarifele permanente s-ar
putea reflecta în creşterea inflaţiei.
Previziunile* publicate în Raportul BMW Group 2024 din martie 2025
includ toate creşterile tarifare care intraseră în vigoare până la 12
martie 2025. Din cauza evoluţiilor volatile şi a negocierilor în curs,
impactul potenţial al tarifelor în anul financiar curent poate fi doar
estimat, pe baza unor ipoteze. BMW Group se aşteaptă ca unele dintre
creşterile tarifare să fie temporare, cu reduceri începând cu iulie
2025. Previziunile includ, de asemenea, măsuri de atenuare pentru a
compensa impactul creşterii tarifelor.
Având în vedere cererea susţinută pentru automobilele sale premium
atractive, BMW Group îşi poate confirma previziunile pentru întregul
an. Compania anticipează o uşoară creştere a vânzărilor, automobilele
electrice contribuind la o pondere uşor mai mare a livrărilor.
Datorită factorilor menţionaţi mai sus, se aşteaptă ca
profitul brut al companiei să fie la
acelaşi nivel cu anul precedent**. Marja
EBIT pentru segmentul Auto este prevăzută a
se încadra în intervalul 5,0-7,0%, cu RoCE între 9-13%.
În segmentul Financial Services,
RoE este prevăzut a se încadra între intervalul
13-16%. În segmentul Moto, se prognozează o
uşoară creştere a vânzărilor şi o marjă
EBIT în intervalul 5,5-7,5%, cu RoCE de
13-17%. Obiectivele de mai sus vor fi atinse cu numărul actual
de angajaţi.
Performanţa reală a afacerii BMW Group poate devia de la aceste
proiecţii – de exemplu, din cauza schimbărilor condiţiilor politice şi
macroeconomice. Riscurile la adresa profitului ar putea apărea, de
exemplu, din cauza unor creşteri suplimentare de tarife sau a
menţinerii tarifelor în vigoare mai mult decât era planificat, acestea
putând să se extindă şi în a doua jumătate a anului. Compania continuă
să monitorizeze îndeaproape evoluţiile macroeconomice. Escaladarea
disputelor comerciale ar putea duce, de asemenea, la blocaje în
aprovizionare – de exemplu, din cauza restricţiilor la importul sau
exportul de anumite piese sau materii prime.
|
BMW Group – privire de ansamblu
T1/2025
|
T1 2025
|
T1 2024
|
Evoluţie (%)
|
|
Livrări către clienţi
|
|
|
|
|
Automobile
1 (unităţi)
|
586.117
|
594.533
|
-1,4
|
|
Din care: BMW
(unităţi)
|
520.121
|
530.933
|
-2,0
|
|
MINI (unităţi)
|
64.615
|
62.075
|
4,1
|
|
Rolls-Royce (unităţi)
|
1.381
|
1.525
|
-9,4
|
|
Motociclete (unităţi)
|
44.609
|
46.434
|
-3,9
|
|
Marjă EBIT segment auto
(%)
|
6,9%
|
8,8%
|
-1,9% puncte %
|
|
Marjă EBIT segment moto
(%)
|
9,4%
|
12,2%
|
-2,8% puncte %
|
|
Marjă EBT BMW Group
2 (%)
|
9,2%
|
11,4%
|
-2,2 % puncte %
|
|
Venituri (miliarde €)
|
33,758
|
36,614
|
-7,8
|
|
Din care: Automobile
(miliarde €)
|
29,211
|
30,939
|
-5,6
|
|
Motociclete (milioane
€)
|
806
|
872
|
-7,6
|
|
Financial Services (miliarde
€)
|
10,126
|
9,525
|
6,3
|
|
Alte entităţi (milioane
€)
|
3
|
4
|
-25,0
|
|
Eliminări (miliarde €)
|
-6,388
|
-4,726
|
-35,2
|
|
Profit anterior exerciţiului financiar (EBIT)
(miliarde €)
|
3,142
|
4,054
|
-22,5
|
|
Din care: Automobile
(miliarde €)
|
2,024
|
2,710
|
-25,3
|
|
Motociclete (milioane
€)
|
76
|
106
|
-28,3
|
|
Financial Services (milioane
€)
|
652
|
714
|
-8,7
|
|
Alte entităţi (milioane
€)
|
-6
|
-5
|
20,0
|
|
Eliminări (milioane €)
|
396
|
529
|
-25,1
|
|
Profit brut (EBT) (miliarde €)
|
3,113
|
4,162
|
-25,2
|
|
Din care: Automobile
(miliarde €)
|
1,904
|
2,703
|
-29,6
|
|
Motociclete (milioane
€)
|
75
|
106
|
-29,2
|
|
Financial Services (milioane
€)
|
650
|
730
|
-11,0
|
|
Alte entităţi (milioane
€)
|
295
|
401
|
-26,4
|
|
Eliminări (milioane €)
|
189
|
222
|
-14,9
|
|
Impozit pe profit (milioane €)
|
-940
|
-1,211
|
22,4
|
|
Profit net (miliarde €)
|
2,173
|
2,951
|
-26,4
|
|
Venituri per acţiune ordinară (€)
|
3,38
|
4,42
|
-23,5
|
|
Venituri per acţiune preferenţială
3 (€)
|
3,38
|
4,42
|
-23,5
|
1 Livrările includ joint-venture-ul BMW Brilliance
Automotive Ltd., Shenyang.
2 Raportul dintre profitul brut al companiei şi veniturile
BMW Group.
3 Acţiuni ordinare/preferenţiale. Profiturile per acţiune
preferenţială sunt calculate prin distribuirea profiturilor necesare
pentru acoperirea dividendului suplimentar de 0,02 euro per acţiune
preferenţială proporţional pe trimestrul exerciţiului financiar corespunzător.
* vezi Raportul BMW Group 2024, pagina 261.
** Începând cu 1 ianuarie 2025, intervalul de perspective pentru EBT
a companiei a fost adaptat. Pentru detalii, vă rugăm să consultaţi
glosarul Raportului BMW Group 2024.