Olimpiada de Matematică pentru Juniori a ajuns la a X-a ediție

BY: stiridinromania.ro In Actualitate, STIRILE ZILEI

Școala Gimnazială Nr. 4 Lugoj a găzduit vineri, 9 mai 2025, cea de-a X-a ediție a Concursului Județean ”Matematica pentru juniori”, organizat în parteneriat cu Inspectoratul Școlar Județean Timiș. Evenimentul a fost destinat elevilor de clasa a IV-a, participanți la cursurile centrului de excelență din Lugoj.

Un număr de 55 de elevi au luat parte la concurs, fiind felicitați de președintele comisiei de evaluare, dl. prof. Sebastian Gheorghiță, director adjunct al Liceului Teoretic ”Coriolan Brediceanu” din Lugoj. Au fost acordate un total de 13 premii și mențiuni conform regulamentului centrului de excelență.

Pe lângă concurs, în cadrul evenimentului s-a desfășurat și un schimb de experiență între învățătorii și profesorii de matematică implicați în organizare, avându-i ca moderatori pe prof. Sebastian Gheorghiță, prof. Doina Popîrlan și prof. Brigite Ibinceanu, coordonatori ai Cercului Pedagogic Lugoj, disciplina matematică.

Discuțiile purtate au relevat intenția de a continua pregătirea elevilor de clasa a IV-a și de a înființa o grupă de clasa a VIII-a, pe modelul centrului de excelență, începând cu anul școlar 2025/2026. Elevii vor fi selectați din fiecare școală din Lugoj.

Coordonatoarele proiectului, prof. înv. primar Ana-Maria Petrescu și Judit Schropp, au transmis felicitări tuturor participanților, cadrelor didactice implicate și părinților, mulțumind tuturor celor implicați în organizarea evenimentului.

Sursa si Foto: redesteptarea.ro

Conform tradiției, Școala Gimnazială Nr. 4 Lugoj, reprezentată prin  doamna director, Mariana-Monica Ianculescu și doamna director adjunct, Alexandra Alexandru a organizat vineri, 9 mai 2025, în parteneriat cu Inspectoratul Școlar Județean Timiș, cea de-a X-a ediție a Concursului Județean ”Matematica pentru juniori”, destinat elevilor de clasa a IV-a, participanți la cursurile centrului de excelență din Lugoj.

55 de participanți, 13 premii și mențiuni

Președintele comisiei de evaluare a concursului, dl. prof. Sebastian Gheorghiță, director adjunct al Liceului Teoretic ”Coriolan  Brediceanu” din Lugoj, a felicitat toți cei 55 elevi participanți, atât la cursurile de pregătire cât și la concurs și a precizat că s-a acordat un număr de 13 premii și mențiuni, în conformitate cu regulamentul centrului de excelență.

Tot în cadrul acestui eveniment, a avut loc și un schimb de experiență între învățătorii și profesorii de matematică implicați în organizarea concursului, având drept moderatori pe prof. Sebastian Gheorghiță, prof. Doina Popîrlan, prof. Brigite Ibinceanu (coordonatori ai Cercului Pedagogic Lugoj, disciplina matematică ).

Un centru de excelență devenit tradițional

Din discuțiile purtate, a reieșit ideea că se va continua pregătirea  elevilor de clasa a IV-a , dar că ar fi benefică și înființarea unei grupe de clasa a-VIII-a , pe modelul acestui centru de excelență devenit tradițional , începând cu viitorul an școlar, 2025/2026.

Elevii vor fi  selectați din fiecare școală din Lugoj.

Coordonatoarele proiectului, prof. înv. primar Ana-Maria Petrescu și Judit Schropp aduc felicitări tuturor elevilor , cadrelor didactice implicate și părinților și  mulțumesc  tuturor celor care și-au adus aportul la organizarea acestui eveniment.

  

 

 



Acest articol a fost scris de inteligență artificială chat GPT, unele date pot fi incorecte. Pentru stirea originala, verificati sursa: Link catre sursa

 În plus, ar putea să-ți placă
Loading RSS Feed

Recomandari STIRIdinROMANIA.ro

„Donând sânge, donăm viață” – stiriest.ro

Donând sânge, oferim o șansă la viață

Medicul Nelu Tătaru a transmis un mesaj emoționant cu ocazia Zilei Mondiale a Donatorului de Sânge, subliniind importanța...

Read More...

Strategii valutare pentru dealerii bancari în contextul propunerii de premier a lui Nicușor Dan

Evolutia leului in aceasta perioada este puternic influentata de nivelul aversiunii fata de risc din pietele internationale, mai putin...

Read More...

Admiterea la Politehnica Timișoara: 2.000 de locuri bugetate disponibile

Universitatea Politehnica Timișoara deschide sesiunea de admitere din luna iulie 2026 cu o ofertă educațională diversificată și cu...

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

CAPTCHA ImageChange Image

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Mobile Sliding Menu

stiri & ziare online