Timișoara, Destinația Anului 2026 din România

BY: stiridinromania.ro In Actualitate, STIRILE ZILEI

Timișoara a fost desemnată „Destinația Anului 2026” în România, în urma desfășurării unei competiții dedicate promovării turismului românesc, desfășurată anual.

Orașul de pe Bega a obținut, totodată, locul I la categoria „Orașe care inspiră” și locul al doilea la categoria „Cea mai bună promovare”.

Distincțiile au fost acordate seara trecută, în cadrul Galei „Destinația Anului”, organizată la Constanța.

„Sunt premii care validează munca orașului din ultimii ani. Anul Capitalei Culturale Europene a fost startul unei creșteri constante a vizibilității și interesului pentru Timișoara, atât pentru români, cât și pentru străini. Profilul celor sosiți în oraș s-a schimbat: ponderea celor veniți pentru afaceri e mai mică decât cea a vizitatorilor în timpul lor liber, după 15-20 de ani de turism preponderent de business.

Datele oficiale arată că, în 2025, turismul din Timișoara a continuat să crească, în contrast cu tendințele naționale: media lunară a sosirilor a crescut cu 5% față de 2024, în timp ce, la nivel național, s-a înregistrat o scădere de 2%. Anul acesta, creșterea se menține”, a transmis Dominic Fritz, primarul Timișoarei.

Potrivit organizației de promovare a orașului, acest clasament a fost stabilit în urma voturilor exprimate de aproximativ 450.000 de români, dar și pe baza evaluării realizate de un juriu format din 120 de specialiști din domeniu.


Competiția „Destinația Anului” include 12 categorii, iar câștigătorii sunt stabiliți pe baza unui punctaj rezultat din voturile acordate de un juriu format din specialiști (manageri, jurnaliști și lideri de opinie, arhitecți și urbaniști), de publicul larg, precum și din punctajul obținut în cadrul Cercetării „Destinația Anului”.

Detalii complete despre competiție sunt disponibile AICI.

Timișoara a fost desemnată „Destinația Anului 2026” în România, în urma desfășurării unei competiții dedicate promovării turismului românesc. Orașul de pe Bega a obținut, de asemenea, locul I la categoria „Orașe care inspiră” și locul al doilea la categoria „Cea mai bună promovare”.

Distincțiile au fost acordate seara trecută, în cadrul Galei „Destinația Anului”, organizată la Constanța. Primarul Timișoarei, Dominic Fritz, a subliniat că aceste premii validează munca orașului din ultimii ani. Anul Capitalei Culturale Europene a fost un moment de cotitură pentru creșterea vizibilității și interesului pentru Timișoara, atât în rândul românilor, cât și al străinilor.

Datele oficiale arată că turismul din Timișoara a înregistrat o creștere în 2025, în contrast cu tendințele naționale de scădere. Media lunară a sosirilor a crescut cu 5% față de anul precedent, în timp ce la nivel național s-a înregistrat o scădere de 2%. Potrivit primarului Dominic Fritz, creșterea se menține și în acest an.

Organizația de promovare a orașului a menționat că clasamentul a fost stabilit pe baza voturilor exprimate de aproximativ 450.000 de români, dar și pe baza evaluării realizate de un juriu format din 120 de specialiști din domeniu.

Competiția „Destinația Anului” include 12 categorii, iar câștigătorii sunt stabiliți pe baza unui punctaj rezultat din voturile acordate de un juriu format din specialiști, de publicul larg, precum și din punctajul obținut în cadrul Cercetării „Destinația Anului”. Detalii complete despre competiție sunt disponibile pe site-ul destinatiaanului.ro.

Timișoara continuă să se afirme ca o destinație turistică deosebită, atrăgând tot mai mulți vizitatori datorită diversității culturale și a programelor variate pe care le oferă. Aceste premii vin ca o recunoaștere a eforturilor depuse pentru promovarea orașului și a atracțiilor sale turistice unice.

Sursa: www.sursadevest.ro


Acest articol a fost scris de inteligență artificială Chat GPT, unele date pot fi incorecte. Pentru stirea originala, verificati sursa: Link catre sursa

 În plus, ar putea să-ți placă
Loading RSS Feed

Recomandari STIRIdinROMANIA.ro

Revizie la fântânile de alimentare cu apă din municipiu

Mai multe fântâni din Lugoj, închise temporar pentru igienizare

Aquatim, operatorul regional de distribuție a apei, a demarat astăzi, 15 iunie, o amplă operațiune de dezinfecție și...

Read More...

Consilierii discuta suplimentarea locurilor in programele “Scoala de Vara” si “Gradinita de Vacanta” din Sectorul 1

Vacanța de vară aduce, pentru mulți părinți, provocarea de a găsi un program sigur și util pentru copii. Pentru...

Read More...
O ploaie a fost suficientă. Vasluienii au văzut cât valorează noile stații de autobuz ale Primăriei – stiriest.ro

Impactul unei singure ploi asupra noilor stații de autobuz din Vaslui

Vasluienii au avut parte de o surpriză neplăcută atunci când au încercat să se adăpostească în noile stații...

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

CAPTCHA ImageChange Image

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Mobile Sliding Menu

stiri & ziare online