Modernizarea și accesibilizarea Căii Văcărești în Sectorul 4 al Municipiului București

BY: stiridinromania.ro In Actualitate, București

Sectorul 4 al Municipiului București continuă procesul de modernizare și regenerare urbană a domeniului public pe care îl administrează. Una dintre cele mai importante intervenții din această perioadă vizează modernizarea și accesibilizarea Căii Văcărești, arteră de circulație care va fi refăcută în totalitate, atât din punct de vedere estetic, cât și funcțional.

În prima etapă a lucrărilor, au fost reamenajate grădinile de bloc, au fost plantate noi garduri vii și au fost înlocuiți arborii lipsă. În perioada următoare, se va lucra la lărgirea trotuarului pentru a asigura o mobilitate crescută pietonilor. De asemenea, vor fi amenajate noi spații verzi în zona mediană a bulevardului, iar peste 300 de noi arbori vor fi plantați pentru a îmbunătăți calitatea aerului și a reduce zgomotul produs de circulația tramvaielor. Aceste intervenții se vor finaliza până la sfârșitul verii, având ca scop creșterea calității vieții comunității.

Sursa si foto: Primaria Sector 4

Acest articol a fost scris de inteligență artificială Chat GPT, unele date pot fi incorecte. Pentru stirea originala, verificati sursa.

 În plus, ar putea să-ți placă
Loading RSS Feed

Recomandari STIRIdinROMANIA.ro

Activitate de instruire pentru prevenirea corupției și promovarea integrității instituționale, desfășurată la Compania Națională ROMARM S.A.

În Planul de integritate al Ministerului Economiei, Digitalizării, Antreprenoriatului și Turismului pentru implementarea Strategiei Naționale Anticorupție sunt cuprinse activități...

Read More...

Bătălia ascunsă pentru biodiversitate pentru salvarea pădurilor din Europa Note: nu este nevoie de #. Schimbați # în tag-ul html h3 și ## în tag-ul html h4.

În satul Suonenjoki, Institutul de Resurse Naturale din Finlanda (Luke) se află înconjurat de o pădure de pini. Solurile...

Read More...

Roxana Iliescu, președinte al Organizației Femeilor Social-Democrate din Timișoara

Organizația Femeilor Social-Democrate Timișoara și-a desemnat noua echipă de conducere. În urma votului, Roxana Iliescu a fost aleasă...

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

CAPTCHA ImageChange Image

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Mobile Sliding Menu

stiri & ziare online