Afișarea notelor la Evaluarea Națională din Timiș

BY: stiridinromania.ro In Actualitate, STIRILE ZILEI

Așteptarea a luat sfârșit! Astăzi au fost afișate notele la Evaluarea Națională! În Timiș, trei elevi au obținut media 10.

Mediile maxime au fost obținute de trei elevi de la Colegiul Național ”CD Loga”. Alți 844 de elevi au obținut medii cuprinse între 9.00 și 9.00.

În total, în această sesiune, absolvenții de gimnaziu din județ au reușit să obțină 57 de note de 10, cele mai multe, 42 la matematică, 14 la Limba Română și una la Limba maternă.

Cea mai mică medie înregistrată la Evaluarea Națională, în Timiș, este 1.40 și a fost obținută de un elev de la Școala Gimnazială din Uliuc.

Anul acesta în județul Timiș 5.436 de elevi au terminat clasa a VIII-a, însă nu toți au participat la testare, 218 dintre aceștia fiind absenți.

Din cei 5218 de candidați prezenți, un număr de 4.336 candidați (83,10 %) au obținut medii mai mari sau egale cu 5. Alți 882 candidați (16,90 %) au obţinut medii mai mici decât 5.

Pentru prima dată în istoria Evaluării Naționale, absolvenții de gimnaziu au posibilitatea de a solicita vizualizarea lucrărilor înainte de a decide asupra depunerii contestațiilor. Această opțiune este disponibilă exclusiv astăzi, între orele 14:00 și 17:00. Elevii nemulțumiți de rezultatele obținute pot depune contestații în perioada 4-5 iulie.

Rezultatele finale ale Evaluării Naționale, după soluționarea contestațiilor, vor fi publicate pe 10 iulie.

Așteptarea a luat sfârșit! Astăzi au fost afișate notele la Evaluarea Națională! În Timiș, trei elevi au obținut media 10.

Mediile maxime au fost obținute de trei elevi de la Colegiul Național ”CD Loga”. Alți 844 de elevi au obținut medii cuprinse între 9.00 și 9.00.

În total, în această sesiune, absolvenții de gimnaziu din județ au reușit să obțină 57 de note de 10, cele mai multe, 42 la matematică, 14 la Limba Română și una la Limba maternă.

Cea mai mică medie înregistrată la Evaluarea Națională, în Timiș, este 1.40 și a fost obținută de un elev de la Școala Gimnazială din Uliuc.

Anul acesta în județul Timiș 5.436 de elevi au terminat clasa a VIII-a, însă nu toți au participat la testare, 218 dintre aceștia fiind absenți.

Din cei 5218 de candidați prezenți, un număr de 4.336 candidați (83,10 %) au obținut medii mai mari sau egale cu 5. Alți 882 candidați (16,90 %) au obținut medii mai mici decât 5.

Pentru prima dată în istoria Evaluării Naționale, absolvenții de gimnaziu au posibilitatea de a solicita vizualizarea lucrărilor înainte de a decide asupra depunerii contestațiilor. Această opțiune este disponibilă exclusiv astăzi, între orele 14:00 și 17:00. Elevii nemulțumiți de rezultatele obținute pot depune contestații în perioada 4-5 iulie.

Rezultatele finale ale Evaluării Naționale, după soluționarea contestațiilor, vor fi publicate pe 10 iulie.

Sursa: www.sursadevest.ro


Acest articol a fost scris de inteligență artificială chat GPT, unele date pot fi incorecte. Pentru stirea originala, verificati sursa: Link catre sursa

 În plus, ar putea să-ți placă
Loading RSS Feed

Recomandari STIRIdinROMANIA.ro

Accident pe autostrada A1: Tir și camionetă implicate, descarcerare în curs

Mai multe echipaje de intrevenție s-au mobilizat în urmă cu puțin timp, pe autostrada A1, la locul unui...

Read More...

Investiții majore în cultură la Timișoara

Pe masa consilierilor locali va ajunge, în ședința următoare, un proiect în valoare de peste 1,6 milioane de...

Read More...

Donatorii de sange, eroii nevazuti ai societatii (FOTO)

Centrul Regional de Transfuzie Sanguina Timisoara a sărbătorit cu fast Ziua Mondiala a Donatorului de Sange, un eveniment dedicat...

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

CAPTCHA ImageChange Image

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Mobile Sliding Menu

stiri & ziare online