Un bărbat din Lugoj, în stare critică din cauza virusului West Nile

BY: stiridinromania.ro In Actualitate, STIRILE ZILEI

Un bărbat în vârstă de 60 de ani din Lugoj, se află în stare critică, internat la terapie intensivă la Spitalul Victor Babeș din Timișoara, din cauza infecției cauzate de virusul West Nile.

Pacientul, de profesie tăietor de lemne, cu mai multe probleme de sănătate, a mers la Spitalului Județean din Timișoara în 27 septembrie, având o stare generală alterată, cefalee, febră și sindrom confuzional.

În urma consulturilor și a investigațiilor medicale, acesta a fost internat inițial în Secția de Neurologie, apoi, din cauza simptomelor severe, transferat la Terapie Intensivă.

Starea de sănătate a bărbatul se deteriora tot mai mult, iar medicii au efectuat analize suplimentare, suspectând o infecție cu virsulul West Nile. Din acest motiv, la 1 octombrie, pacientul a fost transferat la Spitalul de Boli Infecțioase.

Ipoteza medicilor s-a adeverit zilele trecute, când DSP Timiș a primit buletinul de analize cu rezultatul probelor efectuate la București, care confirma infecția bărbatului cu virsulul West Nile.

Bărbatul nu are istoric de călătorie, iar deocamdată nu se știe cu exactitate cum s-a infectat cu West Nile, însă, cel mai probabil a fost înțepat de țânțarii purtători ai acestui virus.


Amintim, la sfârșitul lunii august, alte două persoane, un bărbat de 59 de ani, din Periam, și o femeie în vârstă de 74 de ani din Becicherec, au ajuns la spital, fiind diagnosticați cu virusul West Nile.

Un bărbat în vârstă de 60 de ani din Lugoj se află în stare critică la Spitalul Victor Babeș din Timișoara, din cauza infecției cu virusul West Nile. Pacientul, tăietor de lemne, a fost internat inițial la Spitalul Județean din Timișoara în 27 septembrie, prezentând simptome precum stare generală alterată, cefalee, febră și sindrom confuzional.

Având în vedere simptomele severe, bărbatul a fost transferat la Terapie Intensivă, unde starea sa de sănătate s-a deteriorat continuu. Medicii au efectuat investigații suplimentare și au suspiciuni că pacientul ar fi infectat cu virusul West Nile, motiv pentru care acesta a fost transferat la Spitalul de Boli Infecțioase la 1 octombrie.

Rezultatele analizelor efectuate la București au confirmat infecția bărbatului cu virusul West Nile, fapt care a fost comunicat de către DSP Timiș. Bărbatul nu are un istoric de călătorie și se presupune că s-a infectat cu virusul prin înțepătura de țânțari purtători ai acestuia.

Într-un context mai amplu, la sfârșitul lunii august, doi alți pacienți, un bărbat de 59 de ani din Periam și o femeie în vârstă de 74 de ani din Becicherec, au fost diagnosticați cu virusul West Nile. Acest lucru ridică îngrijorări cu privire la răspândirea acestui virus în regiune și necesitatea luării unor măsuri preventive adecvate pentru protecția populației.

Sursa: www.sursadevest.ro


Acest articol a fost scris de inteligență artificială chat GPT, unele date pot fi incorecte. Pentru stirea originala, verificati sursa: Link catre sursa

 În plus, ar putea să-ți placă
Loading RSS Feed

Recomandari STIRIdinROMANIA.ro

„Donând sânge, donăm viață” – stiriest.ro

Donând sânge, oferim o șansă la viață

Medicul Nelu Tătaru a transmis un mesaj emoționant cu ocazia Zilei Mondiale a Donatorului de Sânge, subliniind importanța...

Read More...

Strategii valutare pentru dealerii bancari în contextul propunerii de premier a lui Nicușor Dan

Evolutia leului in aceasta perioada este puternic influentata de nivelul aversiunii fata de risc din pietele internationale, mai putin...

Read More...

Admiterea la Politehnica Timișoara: 2.000 de locuri bugetate disponibile

Universitatea Politehnica Timișoara deschide sesiunea de admitere din luna iulie 2026 cu o ofertă educațională diversificată și cu...

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

CAPTCHA ImageChange Image

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Mobile Sliding Menu

stiri & ziare online