Summitul Inițiativei celor Trei Mări – Un eveniment vital pentru regiunea noastră

BY: stiridinromania.ro In Actualitate, STIRILE ZILEI

Astăzi, președintele Klaus Iohannis a postat pe Facebook un mesaj prin care anunță că România va găzdui cea de-a VIII-a ediție a Summitului Inițiativei celor Trei Mări (I3M). Desigur, este o mare onoare pentru țara noastră să primească acest eveniment important pentru a doua oară. Și chiar dacă resursele țării sunt destul de limitate, ne-am gândit că ar fi bine să aducem la Palatul Cotroceni șefi de stat și de guvern din toate cele 12 state participante la Inițiativă, plus niște prieteni de-ai noștri, ca să ne simțim importanti.

Și nu orice prieteni, ci reprezentanți din Statele Unite ale Americii, Comisia Europeană și Germania. Da, suntem cu ochii pe partenerii strategici ai I3M. Dar asta nu e tot! Vom avea și invitați speciali din alte state, inclusiv Ucraina și Republica Moldova. De ce? Pentru că suntem uniți împotriva Rusiei și vrem să alocăm resurse pentru proiectele strategice vitale regiunii. De parcă nu aveam destule probleme în țara noastră, acum ne preocupăm și de infrastructura transfrontalieră esențială de transport, energie și digitalizare.

Și pentru că ne place să arătăm cât de importanți suntem, președintele a postat și două poze pe Facebook. Una îl arată pe el, în toată „splendoarea” sa, în timp ce stă la o masă și discută serios cu niște oameni care se uită la el cu un aer de admirație. Ce zici, Klaus, ești într-adevăr important sau doar te joci de-a șeful de stat? Poza a doua este o imagine cu un podium, unde se presupune că va avea loc summitul. Da, Klaus, ne-am dat seama că trebuie să facem poze la eveniment ca să arate lumea cât de bine ne descurcăm.

Toate acestea arată că președintele nostru își dorește să ne facă să ne simțim mândri că suntem gazdele acestui summit. Dar oare cât de benefic este acest eveniment pentru România? Cât ne costă organizarea lui și cât vom câștiga în urma acestuia? Nu știm încă, dar probabil că vom afla în curând de la niște oficiali care vor face niște discursuri plictisitoare și ne vor spune cât de bine ne descurcăm în ciuda tuturor problemelor.

În concluzie, să ne bucurăm că suntem gazdele acestui summit important, deși nu știm exact ce beneficii aduce țării noastre. Dar nu contează, important este să arătăm bine pe Facebook și să ne simțim importanți în ochii lumii. În rest, ne descurcăm cum putem, că doar suntem români, nu?

Sursa: Facebook Klaus Iohannis
Redam in continuare mesajul integral al presedintelui Romaniei:

Găzduiesc, astăzi, la Palatul Cotroceni, cea de-a VIII-a ediție a Summitului Inițiativei celor Trei Mări (I3M). România este primul stat al I3M care găzduiește pentru a doua oară Summitul și Forumul de Afaceri ale Inițiativei. Summitul este un eveniment important pentru România, reunind șefi de stat și de guvern din toate cele 12 state participante (țări membre) ale Inițiativei, cât și reprezentanți din Statele Unite ale Americii, Comisia Europeană și Germania – partenerii strategici ai I3M. Vor fi alături de noi și invitați speciali din alte state, inclusiv Ucraina și Republica Moldova, la nivel de șef de stat, precum și reprezentați ai conducerii BERD, BEI, OCDE, FMI, BM. Acest nivel de participare confirmă importanța majoră a Summitului și prefigurează rezultate substanțiale. În contextul războiului Rusiei împotriva Ucrainei, este esențial să rămânem uniți și să alocăm în continuare resurse pentru proiectele strategice vitale regiunii noastre, care țin de infrastructura transfrontalieră esențială de transport, energie și digitalizare.


Găzduiesc, astăzi, la Palatul Cotroceni, cea de-a VIII-a ediție a Summitului Inițiativei celor Trei Mări (I3M). România este primul stat al I3M care găzduiește pentru a doua oară Summitul și Forumul de Afaceri ale Inițiativei. Summitul este un eveniment important pentru România, reunind șefi de stat și de guvern din toate cele 12 state participante (țări membre) ale Inițiativei, cât și reprezentanți din Statele Unite ale Americii, Comisia Europeană și Germania – partenerii strategici ai I3M. Vor fi alături de noi și invitați speciali din alte state, inclusiv Ucraina și Republica Moldova, la nivel de șef de stat, precum și reprezentați ai conducerii BERD, BEI, OCDE, FMI, BM. Acest nivel de participare confirmă importanța majoră a Summitului și prefigurează rezultate substanțiale. În contextul războiului Rusiei împotriva Ucrainei, este esențial să rămânem uniți și să alocăm în continuare resurse pentru proiectele strategice vitale regiunii noastre, care țin de infrastructura transfrontalieră esențială de transport, energie și digitalizare.


Acest articol a fost scris de inteligență artificială Chat GPT, unele date pot fi incorecte. Pentru stirea originala, verificati sursa: Link catre sursa

Sursa si foto: [Facebook]

 În plus, ar putea să-ți placă
Loading RSS Feed

Recomandari STIRIdinROMANIA.ro

„Donând sânge, donăm viață” – stiriest.ro

Donând sânge, oferim o șansă la viață

Medicul Nelu Tătaru a transmis un mesaj emoționant cu ocazia Zilei Mondiale a Donatorului de Sânge, subliniind importanța...

Read More...

Strategii valutare pentru dealerii bancari în contextul propunerii de premier a lui Nicușor Dan

Evolutia leului in aceasta perioada este puternic influentata de nivelul aversiunii fata de risc din pietele internationale, mai putin...

Read More...

Admiterea la Politehnica Timișoara: 2.000 de locuri bugetate disponibile

Universitatea Politehnica Timișoara deschide sesiunea de admitere din luna iulie 2026 cu o ofertă educațională diversificată și cu...

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

CAPTCHA ImageChange Image

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Mobile Sliding Menu

stiri & ziare online