Morții din Vaslui nu găsesc liniștea

BY: stiridinromania.ro In Actualitate, STIRILE ZILEI

În municipiul Vaslui, se desfășoară o situație delicată legată de locurile de veci pentru morți, iar autoritățile locale par să nu ofere soluții concrete la această problemă. După ani de promisiuni și amânări din partea fostului primar, actualul edil pare să urmeze aceeași linie de acțiune. Cimitirul Eternitatea din Vaslui se confruntă cu deteriorarea infrastructurii, iar administrația locală a anunțat că va achiziționa un teren de aproape 5 hectare în extravilan pentru a construi un nou cimitir.

Oferta de vânzare a terenului a fost deja afișată, iar Primăria invocă dreptul de preempțiune pentru a cumpăra suprafața necesară. Cu toate acestea, vasluienii sunt sceptici în privința acestor promisiuni, având în vedere că situația actuală a Cimitirului Eternitatea este una alarmantă. Fostul primar Vasile Pavăl a făcut declarații referitoare la necesitatea unui nou cimitir, însă modificările legislative necesare nu au fost încă realizate.

În lipsa unui nou cimitir în Vaslui, înmormântările au început să aibă loc la Viișoara, iar oficialii locali se laudă că “nu a rămas nimeni neîngropat”. Cu toate acestea, lipsa de respect față de cei decedați și familiile lor este evidentă, iar promisiunile repetate ale actualului primar Lucian Braniște par să nu aducă soluții concrete pentru rezolvarea problemei.

În concluzie, situația locurilor de veci din municipiul Vaslui rămâne una critică, iar lipsa de acțiune din partea autorităților locale alimentează nemulțumirea și scepticismul în rândul cetățenilor. Este necesară o abordare mai pragmatică și eficientă pentru a rezolva această problemă sensibilă și importantă pentru comunitatea locală.

Sursa si Foto: stiriest.ro

În municipiul Vaslui, morții își caută loc de veci, iar autoritățile – cum altfel? – fac ce știu mai bine: proiecte pe hârtie, promisiuni și multă tăcere când vine vorba de soluții reale.



După ani de zile în care fostul primar Vasile Pavăl i-a dus pe vasluieni „cu zahărelul” – vorbind frumos despre un nou cimitir, dar ocupându-se, între timp, de „dezvoltarea” afacerilor băieților deștepți din preajma sa – actualul edil, Lucian Braniște, calcă pe urmele mentorului său politic. Cu aceleași tactici: zâmbete, amânări, texte pompoase și… nimic concret. În timp ce Cimitirul Eternitatea din Vaslui se crapă la propriu sub nepăsarea administrației locale, Braniște anunță că va demara procedurile pentru achiziția unui teren de 4,94 hectare în extravilan, unde ar urma, cândva, să fie construit un nou cimitir.

Adică, exact ceea ce promitea și Pavăl, cu mulți ani în urmă. Și, la fel ca atunci, totul începe cu o „inițiere de procedură”, adică birocrație cât cuprinde și soluții zero. Potrivit documentelor oficiale, oferta de vânzare a fost deja afișată, terenul fiind încadrat ca arabil, situat la marginea municipiului. Primăria invocă dreptul de preempțiune și dă asigurări că va cumpăra suprafața necesară. În realitate, însă, vasluienii nu mai cred în povești, mai ales când, la Eternitatea, mormintele o iau la vale și nici măcar nu s-au deranjat să trimită o echipă de specialiști pentru a stopa dezastrul.

Declarațiile fostului primar Pavăl sună acum ca o glumă amară:

„Toți ajungem acolo mai devreme sau mai târziu. Nimeni nu rămâne aici! Dar nu avem posibilitatea să ne încadrăm pe lege și să dăm un teren corespunzător pentru acest obiectiv foarte important… Sunt speranțe că în anul 2023 vor fi operate câteva modificări legislative…”

Anul 2023 a trecut. Modificările legislative s-au lăsat așteptate, iar administrația locală a rămas captivă între panseluțele din Copou și turnurile de observație turistice. Între timp, în lipsa unui nou cimitir, înmormântările din Vaslui se mută la Viișoara, unde deja au început să fie îngropați cetățenii orașului. Oficialii se laudă că „nu a rămas nimeni neîngropat”, de parcă asta ar compensa lipsa de respect față de cei decedați și față de familiile lor. Cât despre promisiunile actuale ale lui Braniște? Vasluienii au mai văzut filmul ăsta. Un film prost, cu scenariu scris de Pavăl și reluat acum, pas cu pas, de actualul primar.

Deocamdată, singura certitudine este că, la Vaslui, morții nu își mai găsesc liniștea, iar viii nu își mai găsesc încrederea. Iar între două slujbe la care se înghesuie pentru imagine, poate, doar poate, primarul Lucian Braniște își va aminti că datoria lui e să construiască și pentru eternitate, nu doar pentru turism electoral.



Acest articol a fost scris de inteligență artificială chat GPT, unele date pot fi incorecte. Pentru stirea originala, verificati sursa: Link catre sursa

 În plus, ar putea să-ți placă
Loading RSS Feed

Recomandari STIRIdinROMANIA.ro

Revizie la fântânile de alimentare cu apă din municipiu

Mai multe fântâni din Lugoj, închise temporar pentru igienizare

Aquatim, operatorul regional de distribuție a apei, a demarat astăzi, 15 iunie, o amplă operațiune de dezinfecție și...

Read More...

Consilierii discuta suplimentarea locurilor in programele “Scoala de Vara” si “Gradinita de Vacanta” din Sectorul 1

Vacanța de vară aduce, pentru mulți părinți, provocarea de a găsi un program sigur și util pentru copii. Pentru...

Read More...
O ploaie a fost suficientă. Vasluienii au văzut cât valorează noile stații de autobuz ale Primăriei – stiriest.ro

Impactul unei singure ploi asupra noilor stații de autobuz din Vaslui

Vasluienii au avut parte de o surpriză neplăcută atunci când au încercat să se adăpostească în noile stații...

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

CAPTCHA ImageChange Image

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Mobile Sliding Menu

stiri & ziare online